Iniciativa Science Based Targets (SBTi) je přední organizací, která pomáhá společnostem definovat cíle pro snižování emisí skleníkových plynů a posuzuje jejich vědeckou platnost. Na iniciativě SBTi spolupracují organizace CDP, United Nations Global Compact, World Resources Institute a World Wide Fund for Nature. *
Ověřováním cílů v oblasti snižování emisí skleníkových plynů, které si společnosti stanovily, na základě nejnovějších vědeckých doporučení poskytuje SBTi vědecky podložený rámec a pokyny pro společnosti, aby si stanovily cíle, které jsou v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky o klimatu, cíle potřebné k omezení nejdramatičtějších dopadů změny klimatu, na rozdíl od libovolných cílů.
Aby si společnosti mohly stanovit ambiciózní a smysluplné cíle snižování emisí, poskytuje SBTi také pokyny pro konkrétní odvětví, nástroje pro výpočet a další zdroje.
Více o společnostech, které přijímají opatření, a iniciativě Science Based Targets Initiative >
* Carbon Disclosure Project (CDP) - nevládní organizace, která poskytuje firmám a městům globální systém pro měření, zveřejňování, správu a sdílení informací o životním prostředí.
* United Nations Global Compact - největší světová podniková iniciativa založená na závazcích generálních ředitelů uplatňovat univerzální zásady udržitelnosti a podnikat kroky na podporu cílů OSN.
* World Resources Institute (WRI) - globální výzkumná organizace v oblasti životního prostředí a socioekonomického rozvoje
* WWF - nezávislá organizace na ochranu přírody
Rozsah je definován v Protokolu o skleníkových plynech (GHG Protocol). Tyto rozsahy uhlíkového účetnictví umožňují kategorizovat emise skleníkových plynů společnosti podle jejich původu a jejich přímé nebo nepřímé kontroly. To tvoří základ účinné strategie řízení a snižování emisí.
Dekarbonizace se stala jedním z bodů, na které se zaměřují společnosti v Evropě, aby omezily globální oteplování na 1,5 °C. Spojuje nás společná odpovědnost a závazek dosáhnout Net Zero. Ve skutečnosti se jako dodavatel plně podílíme na dosažení cílů SBTi a pomáháme ostatním společnostem snižovat jejich emise. To znamená naprostou transparentnost a nekompromisní závazek pro celý náš hodnotový řetězec.
Naši zákazníci hledají spolehlivé a důvěryhodné partnery, kteří se zavázali k vědecky podloženým cílům, kteří mohou nabídnout odhady uhlíkové stopy jejich zařízení a kteří poskytují konkrétní opatření ke snížení této stopy v různých fázích životnosti. Stanovujeme priority v 6 klíčových oblastech, abychom se do fiskálního roku 2041 dostali na čistou nulu, a poskytujeme tak jasný a hmatatelný plán.
Dodavatelé se na naší celkové uhlíkové stopě podílejí 30 % (rozsah 3 - předcházející). Spolupráce s nimi je proto pro nás zásadní, abychom splnili naše cíle v oblasti snižování emisí uhlíku. Začali jsme spolupracovat s těmi dodavateli, kteří mají zásadní význam pro opatření v oblasti klimatu, abychom je přiměli zavázat se k SBTi a sdílet údaje o uhlíku. Zkoumáme také inovativní způsoby, jak snížit uhlíkovou stopu surovin a baterií, které jsou náročné na emise uhlíku. Kromě našich dodavatelů vyzýváme i naše logistické partnery, aby přijali alternativní řešení ke snížení emisí CO2 z dopravy.
Jako první krok jsme definovali naši výchozí úroveň (fiskální rok 2023), tj. kolik emisí vypouštíme každý rok. Výsledkem byl program, který nám pomůže dosáhnout čisté nuly. Naším cílem je dosáhnout Net Zero v celém našem hodnotovém řetězci do fiskálního roku 2041. Největší část fiskálního roku 2041 leží v kalendářním roce 2040, takže tím se Toyota Material Handling Europe dostává do čela, pokud jde o klimatické ambice.
Abychom dosáhli našich ambiciózních cílů, máme speciální tým, který se společně s kolegy z celé organizace a - k dnešnímu dni - s více než stovkou našich zákazníků a 88 našimi strategickými dodavateli zaměřuje na šest oblastí. Zjistěte, jak jsme na tom dnes.
Definovali jsme šest oblastí, ve kterých můžeme snížit emise uhlíku.
První oblast se zaměřuje na naše emise v rozsahu 1 a 2. Zbývající oblasti se zabývají našimi emisemi v rozsahu 3. Druhá a třetí oblast se konkrétně zaměřují na materiály, které představují 23,6 % našich emisí. Čtvrtá oblast se zabývá emisemi ve fázi používání, které představují 66,7 % našich emisí, zatímco pátá oblast se zaměřuje na dopravu, která tvoří 8 % našich emisí. Poslední oblast pokrývá zbývajících 0,7 % našich emisí.
Zajistěte, aby veškerá spotřebovaná energie měla nulovou stopu, a zvýšit energetickou účinnost:
Zaměřit se na dva hlavní materiály s nejvyšší intenzitou CO2e:
Zlepšení ekologického designu a životnosti vozíků:
Spolupracovat se zákazníky na přechodu na nízkouhlíkové zdroje energie:
Optimalizace logistických řešení:
Iniciativa Science Based Targets (SBTi) poskytuje společnostem jasně definovanou cestu ke snížení emisí v souladu s cíli Pařížské dohody. S iniciativou SBTi již pracuje více než 6 000 podniků po celém světě.
Abychom dosáhli Net Zero, musíme zajistit, aby množství oxidu uhličitého, které vypustíme do ovzduší, bylo vyváženo množstvím, které odstraníme. Tato rovnováha pomůže zastavit nárůst skleníkových plynů v atmosféře. Dosažení čisté nuly znamená, že musíme zcela změnit způsob výroby a využívání energie, způsob přepravy materiálů a způsob výroby a spotřeby zboží. Tyto změny jsou zásadní, abychom zabránili nejhorším dopadům změny klimatu.
Základní úroveň je referenční bod (rok), který se používá pro srovnání s SBTi.
Není. Společnosti, které se zavázaly k SBTi k 15. červenci 2022 nebo později, však musí používat verzi 5 kritérií, která u většiny společností vyžaduje sladění s cestou 1,5 °C.
Dne 27. března 2024 SBTi potvrdila, že vědecky podložené cíle emisí skleníkových plynů předložené společností Toyota Material Handling Europe AB jsou v souladu se standardem SBTi Corporate Net Zero Standard. Naším cílem je dosáhnout nulových emisí v celém našem hodnotovém řetězci do fiskálního roku 2041.