Co potřebujete vědět o paletách

Palety jsou stále nejběžnější nosič nákladů přepravovaných vysokozdvižnými vozíky. K dispozici v různých rozměrech z různých materiálů, umožňují efektivní ukládání nákladů.

Co je to paleta?

Nosič nákladu

Paleta je plochá konstrukce, která se používá k dopravě a transportu zboží a umožňuje také hospodárnější, bezpečnější a ergonomičtější přesun jednotkových nákladů.

Používání palet, jak je známe dnes, vzniklo během druhé světové války. Palety jsou obvykle vyrobeny ze dřeva, plastu nebo kovu, výběr palety obvykle závisí na nákladu a prostředí, ve kterém se používá.

Vynález BT

Původní europaletu vyvinuly společnosti BT, SJ (Svenska Järnvägar) a Gyllsjö Träindustri pro přepravu zboží po železnici. Rozměry 800 x 1200 mm se staly standardem a europaleta je dnes nejpoužívanější paletou v Evropě.

Existuje nějaký standardní rozměr palety?

Liší se zemi od země

Mezinárodní standardní rozměry ve skutečnosti neexistují, protože definice palet, konstrukční normy a terminologie se v jednotlivých zemích velmi liší. Nicméně národní normy a neoficiální oborové standardní rozměry jsou běžné, pro více informací se proto obraťte na místní asociaci nebo organizaci.

Ne všechny typy průmyslových vysokozdvižných vozíků jsou kompatibilní se všemi typy palet – před specifikací požadavků na vidlice si ověřte rozměry palet a velikost nákladu (včetně převisu). Hmotnost a obsah jednotkového nákladu ovlivňuje těžiště a zůstatkovou nosnost vysokozdvižného vozíku potřebnou pro zakládání.

Rozměry dřevěných palet se v závislosti na způsobu použití v jednotlivých zemích často liší. Nicméně nejběžnější rozměr palet používaných v Evropě je 1200 x 800 mm.

Jaké palety jsou běžné?

Mohlo by vás také zajímat

Průvodce zůstatkovými hmotnostmi

Abyste si byli jisti, že kupujete správný vozík pro své provozy, vytvořili jsme tuto příručku, kde vám řekneme, co potřebujete vědět o skutečné zdvihací kapacitě nákladního vozidla, o zbytkové kapacitě.

Přečíst průvodce >>

Průvodce stožáry

Jaká jsou kritéria pro definování správného typu stožáru? Tato příručka vám poskytne pokyny, které potřebujete.

Zjistit více >>

Very-Narrow-aisle truck in warehouse

Průvodce šířkou uličky

Šířka uličky je důležitým faktorem, který je třeba vzít v úvahu při nákupu vysokozdvižného vozíku nebo stavbě nového skladu.

Přečíst průvodce >>

Máte dotazy ohledně li-ion baterií?

Navštivte naši stránku FAQ věnovanou Li-ion bateriím, kde naleznete odpovědi na své otázky.

Přečíst více >>

Vymazat