Průvodce paletami

Co je paleta?

Paleta je plochá konstrukce navržená k přepravě a pohybu nákladu efektivněji, bezpečněji a za nižší náklady. Palety jak je známe dnes byly vyvinuty za druhé světové války. Nejčastěji jsou palety vyrobeny ze dřeva, plastu nebo kovů, výběr palety závisí především na typu nákladu a provoze, kde se s nimi manipuluje.

Jaké jsou standardní rozměry palety?

Jeden mezinárodní standard pro paletu v podstatě neexistuje, protože definice, konstrukce a standardy se stát od státu velmi liší. Nicméně v rámci jednoho státu bývají standardy a neoficiální odnože standardních rozměrů známé.

Každý vozík neumí manipulovat úplně všechny typy palet - proto si před koupí ověřte rozměry palet a rozměry nákladu (včetně přesahů). S těmito údaji bude snadnější specifikovat správné vidlice a typ vozíku.

Váha a poloha nákladu ovlivňují těžiště a zbytkové nosnosti vysokozdvižných vozíků, které jsou důležité především při zakládání do výšky.

Rozměry dřevěných palet se liší stát od státu, ale v Evropě je nejběžnější paleta s rozměry 1200 x 800 mm.

Euro paleta

Co potřebujete vědět o EUR paletě?

  • EUR paleta musí obsahovat minimálně 78 hřebíků konkrétního typu a musí být zatlučeny předepsaným způsobem.
  • Výsledná paleta váží 20 až 25 kg.
  • Paleta lze vyrobit pouze ze suchého dřeva, aby neplesnivěla.
  • Na levé krajní noze je zobrazeno logo EPAL.
  • Na prostřední noze je vyražen kód výrobce spolu s podpisem ověřovatele a logem železniční společnosti, která ho garantuje.
  • Na pravé krajní noze je logo EUR.

Otevřená paleta

Otevřená paleta (EU, EPAL)

Známá také jako Euro paleta nebo jako ze čtyř stran otevřená paleta

Vrchní deska je zespod na dvou krajích a uprostřed opatřena lištami. Ze dvou stran je tak do palety otevřený přístup a ze zbylých dvou stran je možné do palety najíždět přes spodní lišty. Na otevřených stranách je manipulace možná téměř se všemi typy vozíků.

Tento typ palety je velmi běžný v Evropě (kromě Velké Británie)

Dole uzavřená paleta

Dole uzavřená paleta (CHEP paleta)

Známá také jako paleta se spodními lištami nebo GKN paleta.

Vrchní deska je ze všech stran a uprostřed opatřena lištami. Přístup z každé strany je přes spodní lišty. Manipulace je možná s velkou většinou vozíků, nelze však použít zakladač s vidlicemi na podpěrných ramenech. Tvarované spodní lišty usnadňují najíždění do palety.

Tento typ palety je velmi běžný ve Velké Británii.

Stringer paleta

Stringer paleta

Známá také jako maloobchodní paleta, GMA paleta (USA) nebo CPC paleta (CDA)

K vrchní desce jsou připevněny boční rámy s výřezy pro vidlice. Přístup je možný ze všech 4 stran, 2 strany jsou otevřené, zbylé dvě mají přístup do palety přes spodní lišty. Pro horizontální manipulaci lze použít ruční i elektrické vozíky s podpěrnými rameny.

Pro manipulaci ze strany trámů je nutné použít vidlice s nízkým profilem, jako jsou u čelních vozíků, vozíků se široce rozkročenými podpůrnými rameny nebo nízkoprofilových paletových vozíků.

Tento typ palety je běžný pro Severní Ameriku, Afriku a Asii.

Bearer paleta

Bearer paleta

Známá také jako trámová paleta nebo uzavřená paleta

Vrchní deska s postranním a středovým rámem umožňuje přístup pouze ze dvou stran. Manipulace je možná s většinou vozíků, nelze však použít zakladač s vidlicemi na podpěrných ramenech. Tvarované spodní lišty usnadňují najíždění do palety.

Tento typ palety je běžný v Africe a Asii.

12 důvodů proč koupit BT Lifter

S paletovými vozíky máme více než 60 let zkušeností napříč různými aplikacemi, naše časem prověřené a odolné vozíky vám šetří náklady.

Prohlédněte si všechny důvody

Proč koupit Toyotu?

Jsme hrdi na to, že jsme světovou jedničkou v produkci manipulační techniky té nejvyšší kvality. Přečtěte si více o výhodách spolupráce s námi.

Přečíst více

Potřebujete pomoci?

Snažíme se vám komunikaci s námi usnadnit. Můžete si vybrat, jestli použijete email, živý chat nebo klasický telefon, jsme tu pro vás každý pracovní den od 8 do 16:30 hodin.

Kontaktujte nás

Potřebujete servis?

Náš servisní tým je tu pro vás 24/7, aby vám pomohl!

Proč servis Toyota?

Vymazat