Vodík a technologie palivových článků

Vozíky s vodíkovými palivovými články spojují udržitelnost elektrického vozíku s praktičností a krátkou dobou tankování spalovacího motoru.
;

Co technologie palivových článků znamená pro váš vozík

Snaha o zavádění nízkouhlíkových technologií je patrná napříč všemi obory. Ve většině případů to znamená využívání elektrické energie. V důsledku toho roste poptávka po elektřině i po infrastruktuře, která ji dodává – vzpomeňte si například, kolik bylo v poslední době instalováno nabíječek pro elektromobily.

Sklady chtějí využívat elektrickou energii, aniž by byly omezovány kapacitou „veřejné sítě“ nebo dobou potřebnou k nabití baterie. Proto přicházejí na řadu vozíky s palivovými články. Jezdí na vodík, jejich plné natankování trvá 2-3 minuty a pokud se používá „zelený“ vodík, mají nulové emise. Navíc lze vodík snadno skladovat v areálu, takže máte plnou kontrolu nad přísunem paliva.

90% vysokozdvižných vozíků Toyota je elektrických, včetně vozíků poháněných li-ion bateriemi a vodíkovými palivovými články. Toyota má s vodíkovými vozíky více než 15 let zkušeností.

Jak vodíkový palivový článek ve vozíku funguje?

Systém sestává ze sady palivových článků, vodíkové nádrže o tlaku 350 barů, malé li-ion baterie pro dočasné ukládání přebytečné energie a ventilátoru. To vše je umístěno v litém rámu o velikosti klasického olověného akumulátoru a systém lze poměrně snadno instalovat do běžného elektrického vysokozdvižného vozíku.

Uvnitř palivových článků se vodík smíchá se vzduchem a reakcí se vzdušným kyslíkem vzniká voda. Při této chemické reakci se uvolňuje elektrická energie, která se shromažďuje a využívá k pohonu elektrických motorů, zajišťujících pojezd, zdvih a naklápění stožáru vysokozdvižného vozíku.

Chcete se o vozících s palivovými články dozvědět více? Přečtěte si náš článek s často kladenými dotazy >>

Měl bych používat vozíky na vodík?

Nejste si jisti, zda je pro vás vodík to pravé? Odpovězte si na otázky z následujícího seznamu. Pokud na všechny odpovíte „ne", bude možná lepší podívat se po jiném zdroji energie. Ale čím více vašich odpovědí bude „ano“, tím vyšší je pravděpodobnost, že jsou pro vás palivové články tou správnou volbou.

Test vhodnosti

Odkud se vodík bere?

Vodík pro energetické účely se získává separací z molekul obsahujících vodík (např. voda, uhlovodíky a biomasa). Dvě nejčastější metody výroby vodíku jsou parní reforming a elektrolýza. Z těchto metod je za nejčistší proces považována elektrolýza. Pokud je tato elektrolýza poháněna obnovitelným zdrojem energie (např. solární nebo větrnou energií), může být konečný produkt kvalifikován jako „zelený vodík".

Mohu si vyrobit vlastní vodík?

Vodík je možné vyrábět přímo na místě pomocí vlastního elektrolyzéru. Případně jej lze dodávat prostřednictvím střešního nebo podzemního vedení, v plynových lahvích nebo speciálních cisternách. To znamená, že skladování a doplňování vodíku může probíhat uvnitř nebo venku.

Výhody vodíkových palivových článků

Energie z vodíkových palivových článků je již dlouho považována za ekologicky šetrnou variantu – dnes je však také praktická. Vozíky poháněné vodíkovými palivovými články jsou:

Sustainability Icon

Udržitelné

Vozíky pracují s nulovými emisemi – jediným odpadním produktem je destilovaná voda. Díky použití „zeleného vodíku“ je celý životní cyklus vodíku uhlíkově neutrální. Vozíky neobsahují žádné toxické chemikálie a pro obsluhu jsou zcela bezpečné.

Icon reliable

Spolehlivé

Vodíkové palivové nádrže mají dlouhou životnost a nízké nároky na údržbu. Během používání nedochází ke ztrátě výkonu a příležitostné doplňování energie je možné bez negativních dopadů na životnost.

Produktivní ikona

Produktivní

Doplnění paliva trvá pouze 2-3 minuty a není třeba měnit baterie. Vodík lze skladovat několika různými způsoby a nepotřebuje vyhrazený skladovací prostor ani ventilační systém. Vodíkové palivové články jsou tak vysoce produktivní variantou.

Flexibilní

Flexibilní

Palivo lze kdykoli doplňovat uvnitř i venku, a to i při nízkých teplotách. Nádrže lze dodatečně namontovat na stávající vozíky a nezabírají příliš mnoho místa.

Vyplatí se investice do palivových článků?

Přechod na palivové články vyžaduje počáteční investici do vodíkové infrastruktury vašeho závodu. Tato investice se začne okamžitě vracet díky pravidelným úsporám provozních nákladů. Jak dlouho potrvá, než se investice plně zaplatí, závisí na povaze vašeho provozu – vyplatí se provést pečlivou analýzu, než se rozhodnete, zda je pro vás palivový článek vhodný.

Kdy je vodík nejúspěšnější?

Obecně řešení s palivovými články dává největší smysl pro velké flotily pracující v jedné lokalitě. Rychlejší návratnost zaznamenají také provozy, kde se vozíky používají ve více směnách, nebo tam, kde se často mění baterie.

Před přechodem na vodík však můžete zvážit i další faktory. Se správným rozhodnutím vám pomůže test nacházející na této stránce výše.

Vozíky Toyota s palivovými články

Již dnes je přibližně 90 % flotily elektrických vysokozdvižných vozíků Toyota k dispozici s technologií palivových článků a naši nabídku vozíků s palivovými články neustále rozšiřujeme. Vodíkový pohon využíváme ve vlastních výrobních závodech v Japonsku a Itálii a u partnerů ve Francii, Norsku a Finsku. Díky těmto praktickým zkušenostem máme poznatky o potřebách, možnostech a obtížích při instalaci vodíkového pohonu vždy z první ruky. V maximální možné míře předáváme toto know-how také našim zákazníkům.

Chcete se o vozících s palivovými články dozvědět více? Přečtěte si naši stránku s nejčastějšími dotazy >>

Chcete se dozvědět více?

Místní zástupce Toyoty vám rád představí naši nabídku a poradí vám, jak můžete vozíky s palivovými články využít ve svůj prospěch.

Neváhejte se na nás obrátit

Mohlo by vás také zajímat

Palivové články – vše, co potřebujete vědět

Co je to technologie palivových článků, jak funguje a je vhodná pro váš provoz? Přečtěte si naši stránku s nejčastějšími dotazy ohledně technologie palivových článků.

Přečíst více >>

Jak napájet vozíky

Nabízíme optimální řešení energie pro vaše provozy, od spalovacích motorů po technologii palivových článků. Přečtěte si více o našich řešeních energie.

Přečíst více >>

Li-ion: Správná cesta

Bezúdržbové baterie, které umožňují nepřetržitý provoz vašich vozíků. Přečtěte si více o našich li-ion bateriích, které mohou být zdrojem energie vašeho nového vozíku Toyota.

Přečíst více >>

Lidé se dívají na vysokozdvižné vozíky

Náš udržitelný přístup

Společně dokážeme víc – při maximalizaci bezpečnosti, minimalizaci ekologických dopadů i optimalizaci obchodních procesů.

Přečíst více >>

Vymazat