;

Jakou váhu mohu se svým vozíkem zvednout?

Zjistěte správnou nosnost svého vozíku

Jak zjistit skutečnou nosnost vozíku

Jak každý řidič vysokozdvižného vozíku ví, nakládání a manévrování s vozíkem je mnohem těžší, než se zdá Bezpečné vyzvednutí, přeprava a složení nákladu vyžaduje komplikované balancování se silami gravitace. Stejně tak je schopnost vozíku manipulovat s nákladem složitější téma, než byste si mohli na první pohled myslet. Pokud má vysokozdvižný vozík jmenovitou nosnost 2,0 tuny, nemusí to nutně znamenat, že zvedne jakýkoli náklad o této hmotnosti. V tomto průvodci zodpovíme některé z nejčastějších otázek týkajících se nosnosti vozíku a ukážeme, jak spočítat, kolik vozík skutečně uzvedne.

Jaký je rozdíl mezi nosností a zůstatkovou nosností?

Těžiště nákladu je vodorovná vzdálenost od svislice

U vozíku se udává nosnost zdvihu, neboli jmenovitá nosnost. Ta je vypočtena jako maximální hmotnost, kterou je vozík schopen zvednout do určené výšky, když je těžiště nákladu (tzv. vyložení) v určitém bodě.

Pokud je třeba náklad zvedat nad tuto výšku, nebo je vyložení dále od paty vidlic, nosnost zdvihu se snižuje. A to je zůstatková nosnost: skutečná kapacita zdvihu v dané situaci, která může být nižší, než jmenovitá nosnost.

Co je to vyložení?

Vyložení je horizontální vzdálenost od čela vidlic k těžišti nákladu. Standardní vyložení se liší v závislosti na jmenovité nosnosti vozíku a může mít jednu z následujících hodnot:

  • 0 – 1 000 kg: 400 mm
  • 1 001 – 5 000 kg: 500 mm
  • 5 001 – 10 000 kg: 600 mm

V některých případech se může vyložení vozíku lišit od standardizovaných příkladů výše, takže nikdy nezapomeňte nahlédnout do technického listu vozíku, o kterém uvažujete.

Jak přídavná zařízení ovlivňují nosnost?

Doplnění přídavného zařízení snižuje nosnost zdvihu vozíku. Jednak kvůli hmotnosti navíc, a za druhé proto, že obvykle posouvá těžiště více dopředu. Pokud si nejste jisti, o kolik sníží přídavné zařízení nosnost vozíku, poraďte se předem s obchodním zástupcem pro daný produkt.

Jakou nosnost skutečně potřebuji?

To samozřejmě závisí na typu nákladu, který chcete přepravovat, a také na tom, jak vysoko jej potřebujete zvedat. Zde je několik otázek, které byste si měli na úvod položit:

  • Jak těžký je můj náklad? Zvažte hmotnost nejtěžší palety, jakou bude muset vozík zvedat. Je lepší mít větší rezervu, než riskovat přetížení vozíku.
  • Do jakých výšek potřebuji náklad zvedat? Vezměte nejvyšší regál, do kterého potřebujete dosáhnout, a přidejte bezpečností rezervu 200 mm.
  • Jak je dlouhý můj nejdelší náklad? Pamatujte, že delší náklady mohou posunout vyložení.
  • Jaký typ přídavných zařízení bude vozík používat? Nezapomeňte zohlednit jejich váhu a polohu.

Jmenovitá a zůstatková nosnost – příklad s Traigo 48

Jmenovitá nosnost je dána modelem vozíku a souvisí s hmotností vozíku (a protizávaží). V následující příkladu má Traigo48-8FBE16T jmenovitou nosnost 1,6 tuny. V tabulce vidíte, že má stroj při vyložení 500 mm zůstatkovou nosnost 1,6 tuny až do výšky 5000 mm.

Pokud byste však chtěli zvedat náklad nad 5000 mm, nebo pokud by se posunulo vyložení, je vidět, že skutečná nosnost zdvihu klesá, což se nazývá zůstatková nosnost. Při výpočtu zůstatkové nosnosti je třeba vzít do úvahy také další faktory ovlivňující vyložení, jako je přídavné zařízení na vidlicích, délka vidlic, tvar nákladu atd. Pokud jeden nebo více z těchto faktorů ovlivní vyložení tak, že jej posune např. na 1000 mm, vidíte v tabulce, že je zůstatková nosnost jen 990 kg.

Výsledná zůstatková nosnost

S nominální nosností 1,6 t pro Traigo48-8FBE16T

  Load center (mm)
Height (mm) 500 600 1000
3000 1600 1420 990
4000 1600 1420 990
5000 1600 1320 930
6000 1510 1160 800
7000 750 660 460
7500 550 490 340

* Jmenovitá nosnost udává, jakou maximální hmotnost může vozík zvednout do určité výšky při standardním vyložení

Nominal capacity

Bezpečnost na prvním místě

Příslušenství vysokozdvižného vozíku

Pro zajištění bezpečnosti vašich zaměstnanců je zásadní nejprve určit maximální výšky zdvihu a vyložení pro náklady a skladové prostory, se kterými pracujete. Poté se ujistěte, že vaše vozíky tyto úlohy zvládnou – což znamená ověřit nejen jejich jmenovitou nosnost, ale také jejich zůstatkovou nosnost v dané situaci.

Každý vozík je opatřen tabulkou nosností, která udává skutečnou hmotnost, jakou může zvedat při různých výškách a vyloženích. Ta vám pomůže zjistit, zda je vozík, o jehož koupi uvažujete, vhodný pro zamýšlenou práci.

Toyota Material Handling nabízí širokou škálu vysokozdvižných vozíků, od elektrických tříkolových vozíků s nosností 1000 kg, po 8tunové velkotonážní vozíky s elektrickým nebo spalovacím motorem. Chcete-li zjistit, který vysokozdvižný vozík je pro vás ten pravý, prohlédněte si náš sortiment nebo kontaktujte některého z našich produktových odborníků.

Prohlédněte si náš sortiment

Do you want to know more?

Elektrický čelní vozík manipuluje s nákladem

Elektrické čelní vozíky

Odolné elektrické vysokozdvižné vozíky jsou vhodné pro různé vnitřní i venkovní operace.

Objevte řadu Traigo 48 >

Čelní vysokozdvižný vozík přepravuje materiál v přístavu ve venkovních prostorech

Čelní vysokozdvižné vozíky

Tyto vozíky jsou navrženy pro lehké, střední a těžké manipulace s materiálem a nabízejí větší zrychlení a rychlost zdvihu a zvyšují produktivitu.

Číst více >

Vymazat