Automatizovaný zakladač bezpečně komunikuje s řidičem s elektrickým paletovým vozíkem

Jak v Coopu automatizované zakladače Toyota bezpečně interagují s řidiči manuálních vozíků

Používání automatizovaných vozíků v manuálních skladových prostředích může být problematickou kombinací. A z tohoto důvodu také některé AGV projekty selhávají. V regionálním skladu Coopu v Trondheimu se zaměstnanci skladu naučili pracovat bezpečně s automatizovanými zakladači, které mohou bez omezení jezdit po svých fixních trasách mezi hemžením manuálně řízených vozíků.

O společnosti Coop Norge Trondheim

Coop je druhý největší maloobchod s potravinami v Norsku. Kromě centrálního skladu (CLog) v Gardermoenu, má Coop také regionální sklady v Stavangeru, Bergenu, Trondheimu a Tromsø. Sklad v Trondheimu má plochu okolo 30 000 m² a zásobuje více než 300 prodejen Coop. Prostor je rozdělen na příjem zboží, ovoce a zeleninu, mrazírenskou zónu, chlazenou zónu, oddělení suchého zboží, expediční zónu a recyklační stanici. V průměru sklad každý den přijme 2 500 palet, vychystá 65 000 balení a následně vyexpeduje 3 000 palet.

Fakta a čísla

  • Společnost: Coop Norge Trondheim
  • Lokalita: Tiller, Norsko
  • Odvětví: Maloobchod s potravinami
  • Aplikace: horizontální přeprava, skladování, mrazírna
  • Vysokozdvižné vozíky: 5 zakladačů Autopilot

Jednoduchá automatizace přepravy z A do B

„Před třemi roky jsme začali vyhodnocovat možnosti automatizace naší interní přepravy“, říká Roger Tømmervold, manažer interní logistiky společnosti Coop. „Zvažovali jsme všechny možnosti a nekladli jsme si žádná omezení. Identifikovali jsme celkem 17 500 přeprav typu A-B za týden, které by bylo možné automatizovat, a začali jsme automatizací 3 000 z nich,“ pokračuje Roger. „Ze sedmi možných kandidátů jsme jako dodavatele vybrali Toyota Material Handling Norway, protože nám jednoduše udělali nejlepší nabídku.“ Poté byl vytvořen projektový záměr s návratností investic přibližně dva roky.

Na Karima El-Kelishe, manažera logistických řešení při Toyota Material Handling Norway, udělala příprava Coopu velký dojem: „Pro úspěch AGV projektu je životně důležité zmapovat všechny možné přepravy, abychom získali dobrý odhad počtu automaticky naváděných vozíků, potřebných pro zajištění všech úloh“.

Hladký tok zboží

V projektu automatizace jako je tento je zásadní nejen rozpočet na AGV hardware, ale také IT zdroje. „AGV je řízen výhradně systémem a nic takového jsme předtím jednoduše neměli,“ říká Tømmervold. Dodává, že Coop se rozhodl nenakupovat nový WMS (systém řízení skladu), ale místo toho rozšířit funkčnost podnikového systému SAP a zadávat vozíkům cíl cesty při jejich průjezdu portálem skeneru. „Pro odchozí zboží máme nyní dobrý systém, který snižuje špičkové zatížení a zlepšuje plynulost toku zboží."

Vysoká manipulační kapacita AGV řešení

Primární úlohou vozíků je přepravit cca 3 000 předpřipravených palet týdně. Vozíky Autopilot vyzvednou zboží v místě příjmu, projedou portálem skeneru a pokračují na místo vyložení. Během víkendu je expedovaná kapacita ještě větší, ale měnící se barvy AGV drah na obrazovce zajistí, aby aktivované úlohy zůstaly snadno viditelné.

Jak jezdit bezpečně kolem automatizovaných vozíků

Roger Tømmervold přiznává, že si implementace pěti automaticky naváděných vozíků vyžádala určité plánování, aby se omezil chaos. Ve skladu operuje přes 210 vozíků, takže řidiči manuálních vozíků měli z autonomně pracujících vozíků v takto intenzívním provozu přirozeně trochu obavy. Za čas si řidiči manuálních vozíků zvykli na jízdní schéma a chování AGV vozíků. Ve výsledku mohou AGV volně a bezpečně jezdit po svých fixních trasách mezi hemžením manuálně řízených vozíků.

AGV specialisté vyškolili personál tak, že mohou všichni s vozíky Autopilot denně pracovat a zadávat jim úkoly. Zaměstnanci je tak vzali za své a přijali je jako pracovní nástroj. Je důležité podotknout, že AGV nevedly k žádnému snížení počtu stálých zaměstnanců, ale snížily potřebu najímat dočasné pracovníky během špiček.

Zavedení více AGV v budoucnu

Sklad v Trondheimu provozuje tolik vozíků Toyota, že má Toyota přímo na místě dílnu s vlastními rezidentními techniky. AGV vozíky Autopilot společnosti Toyota jsou založeny na standardních vozících, takže s jejich údržbou mohou pomáhat běžní servisní technici. Kromě toho disponuje Toyota Material Handling Norway klíčovými specialisty na automatizaci, kteří mohou odladit chyby na dálku, nebo provést návštěvu u zákazníka. Hege Sandanger, projektový manažer ve společnosti Coop, deklaruje velký zájem vedení podniku o AGV řešení. Roger Tømmervold by chtěl zvýšit počet AGV na pracovišti v Trondheimu, jelikož je zde mnohem více úloh, které by bylo možné zautomatizovat: „Dostatečná výška zdvihu a nosnost těchto automatizovaných zakladačů pro nás znamená velkou flexibilitu a možnost v případě změn využít tyto vozíky i na jiné úlohy.“

(Celý obchodní případ byl publikován v norském magazínu Logistikk & Ledelse (Logistika & Management) v čísle 1-2019.)

Přečtěte si více o automatizovaných řešeních

Mohlo by vás také zajímat

Poloautomatický nosič provádí horizontální manipulaci s materiálem

Automatizované systémy

Naše řada autopilotů a automatických vozíků nabízí pokročilé a flexibilní řešení pro efektivnější manipulaci s materiálem.

Přečíst více >

Elektrické zakladače ve skladu

Elektrické zakladače

Elektrické zakladače BT Staxio jsou uzpůsobeny pro širokou škálu aplikací, včetně dvoupaletové manipulace, vychystávání, zakládání a horizontální přepravy. Jedná se o rychlé, výkonné a snadno ovladatelné zakladače. 

Přečíst více >

Servisní technik opravující vozík Toyota

Toyota servis

Naše servisní programy udrží vaše provozy v chodu a pomohou vám dostat z vašich vozíků maximum, bez ohledu na značku stroje.

Číst více >

Li-ion: Správná cesta

Bezúdržbové baterie, které umožňují nepřetržitý provoz vašich vozíků. Přečtěte si více o našich li-ion bateriích, které mohou být zdrojem energie vašeho nového vozíku Toyota.

Přečíst více >>

Vymazat