V rámci společné kampaně s ČVUT #PomahamesToyotou jsme se rozhodli přispět finanční částkou z prodeje 120 ručních paletových vozíků bílé LIMITOVANÉ EDICE BT Lifter Toyota „AntiCovid“ a podpořit tak výzkum a vývoj ochranné masky CIIRC RP-95. Těší nás, že ČVUT dokázalo ve velmi krátkém čase ve spolupráci s dalšími subjekty rozjet skutečně sériovou výrobu.
Část financí byla využita jako spoluúčast Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky při ČVUT v rámci projektu TA ČR Národní centra kompetence. Projekt řeší v tuto chvíli parametrizaci ochranné masky RP-95 3D dle obličeje nositele. Současná maska sedí na většině obličejů dobře, ale pokud má někdo méně standardní parametry, není nošení masky tolik komfortní, a především pak maska nemůže dostatečně plnit svou funkci, pokud těsnění nepřiléhá na 100 %. Customizovaná výroba pak bude probíhat pomocí načtení dat obličeje konkrétního uživatele pomocí mobilního telefonu. Data pro tisk pak budou přizpůsobena těmto konkrétním parametrům nositele.
Část daru byla využita i na nákup pomůcek pro pipetovací roboty (taktéž v rámci Národního centra kompetence), které testují vzorky s podezřením na Covid-19 v nemocnicích.
Sériovou výrobu licencovanou startupem TRIX Connections realizuje společnost CARDAM. Díky této spolupráci se podařilo dotáhnout do konce celý technologický transfer a vyvinou masku pro sériovou výrobu. Podle vědeckého ředitele CIIRC ČVUT Vladimíra Maříka, jehož instituce stála na samém počátku vývoje masky, jde o první případ, kdy na pracovišti ČVUT, a možná i v kontextu celé České republiky, proběhl tak rychlý a úspěšný transfer výzkumného nápadu z akademického prostředí do reálné výroby.
Český respirátor vyvinutý během pandemie koronaviru získal jak evropskou certifikaci a otevírají se mu postupně evropské i světové trhy, ale zaujal už mimo jiné i NATO či americké námořnictvo. Čtěte více přímo ve zprávě https://www.ciirc.cvut.cz/cs/ct-o-cesky-respirator-ma-zajem-i-nato/