Provozujte svou flotilu za méně peněz, část 1: Jak docílit větší výdrže baterií vozíků

Správci strojového parku mají náročný úkol: udržet stroje v optimálním chodu a současně udržet na uzdě náklady. V této krátké sérii odhalíme tři metody úspor nákladů, které správci vozového parku možná dříve nemuseli zvažovat. Tyto tipy vám pomohou objevit nové způsoby, jak každý rok ušetřit nezanedbatelné částky peněz.

V tomto příspěvku se budeme zabývat první částí: správou baterie.

 

Šetřete baterie, šetřete peníze

Správce strojového parku odpovídá nejen za vozíky, ale také za baterie. I když jsou baterie často přehlíženy, představují značnou část vašeho rozpočtu. Řádná péče o baterie prodlouží jejich životnost a můžete tak předejít výdajům na nákup další baterie během pronájmu vozíku.
Chcete prodloužit životnost baterií vašich vozíků? Předně musíte vědět dvě věci: jak jsou vaše baterie nabíjeny a jaký typ baterie je vhodný pro vaše provozy.

Odpovědět na tyto otázky může být těžší, než se zdá. Proto jsme pro vás připravili Toyota I_Site s balíčkem Explorer, který vám prostřednictvím portálu I_Site poskytne okamžitý přístup ke spoustě užitečných informací o bateriích.

 

 

 

Jak a kdy jsou baterie nabíjeny?

V praxi je téměř nemožné sledovat, jak a kdy se všechny baterie nabíjí. Ale s I_Site můžete pro každý vozík zobrazit údaje o cyklech nabíjení/vybíjení baterie. To rychle odhalí neefektivní zacházení s bateriemi a umožní v případě potřeby přijmout patřičná opatření, například doplňková školení řidičů, zaměřená na péči o baterie.

Monitoring využití baterií na úrovni flotily vám pomůže také zlepšit energetickou hospodárnost.

 

Používáte správný typ baterie?

Náš systém správy flotily automaticky detekuje, jakou technologii baterie používá. Paket Explorer vám může také pomoci vybrat správný typ baterie pro vaše provozy: olověné nebo lithium-ion.

 

 

 

 

Jak vytěžit z baterií maximum?


Optimální postupy při správě baterie se velmi liší v závislosti na typu baterie.

Při používání olověných akumulátorů.
Olověné akumulátory by měly být nabíjeny při vybití na 20% jejich kapacity. Tak lze docílit očekávanou životnost baterie 5 a více let. Předpokládaná životnost je ovlivněna četností nabíjení. Pokud je baterie často krátce nabíjena ještě před vybitím na 20% (někdy označováno jako příležitostné dobíjení), životnost baterie se dramaticky zkrátí a mnohem dříve budete muset koupit novou baterii.


Při používání Li-ion akumulátorů:
Pokud jde o nabíjení, jsou Li-ion akumulátory mnohem flexibilnější. Na rozdíl od olověných akumulátorů není životnost Li-ion akumulátorů ovlivněna četností nabíjení. Ve skutečnosti se příležitostné nabíjení naopak doporučuje pro zajištění maximální provozuschopnosti a eliminaci prostojů. I_Site Explorer vám umožní zkontrolovat, zda jsou během nečinnosti vozíku baterie vždy plně dobity. Získáte tak jistotu, že až budete vozík potřebovat, nebude nutné ho nabíjet a ztrácet tak drahocenný čas.
Se správným typem optimálně nabíjené baterie můžete své vozíky využívat naplno a současně šetřit energii a náklady. To je vítězství na všech frontách.

 

 

 

Vymazat