Tento web využívá cookies. Jeho používáním s tím vyjadřujete souhlas. V pořádku

Lionky ulehčily práci obsluze, zvýšily produktivitu firmě

Pro zavážení výrobních linek společnost JTEKT Automotive Czech Plzeň s.r.o., výrobce řízení pro automobily, nasazuje tahače od Toyoty již dlouhá léta. Od roku 2017 jde o nejnovější modely BT Tracto TSE500 s li-ionovými bateriemi. Lionky přinesly více bezpečí, vyšší produktivitu a méně stresu při zásobování i těch nejfrekventovanějších stanovišť.

"Tažné soupravy přivážejí materiál k výrobním linkám nepřetržitě ve 24minutových intervalech. Za tuto dobu musí operátor stihnout naložit zboží ve skladu, odjet do výroby, postupně vyložit materiál na předepsaných stanovištích (a naložit prázdné obaly) a vrátit se zpět do skladu pro další náklad. Interval je stejný pro všechny linky a obsluha tahače jej musí striktně dodržovat," říká Antonín Procházka, Senior asistent manažera interní logistiky.

Linky jsou různě náročné z hlediska intenzity výroby a tedy i intenzity dodávek materiálu. Jen pro zajímavost, obsluze vozíku projde každý den rukama asi 10 tun materiálu, někdy i více. Každá linka má navíc svá specifika, dochází ke změnám v zásobování, obsluha se musí neustále učit a být flexibilní. Také proto se operátoři na lehčích a náročnějších linkách denně střídají.

Kontakty pro press

Toyota Material Handling CZ
Jindřich Přívora, PR Manager
Tel.: +420 602 654 092


JTEKT Automotive - Lionové vzv

Jak uvádí Antonín Procházka, výroba neustále narůstá, rostou i nároky na logistiku a množství zaváženého materiálu. I proto přešel JTEKT na silnější tahače a nový typ li-ionových baterií:

"Předchozí baterie vydrželi maximálně jednu směnu, některé starší kusy i méně, takže jsme byli nuceni v každé směně baterii minimálně jednou vyměnit. Tato výměna s lionkami úplně odpadla. Linky obsluhuje celkem 14 vozíků, to znamená minimálně 14 ušetřených výměn baterií za každých osm hodin provozu v každé ze tří směn. Ušetřili jsme čas, ale také jsme odstranili relativně nebezpečnou činnost. Nemáme ještě dlouhodobější zpětnou vazbu, ale zatím je spokojenost. Do puntíku se splňují předpoklady o dostatečnosti nabíjení během přestávek. Operátor má v každé směně jednu 10minutovou, jednu 30minutovou a jednu 5minutovou pauzu a nabitý vozík je tak neustále k dispozici. Přestávky obsluhy vozíku kopírují režim na lince, kterou v daný den zaváží. Každá linka má přestávku v jinou dobu, takže nehrozí, že by všechny li-onové vozíky byly připojeny na nabíječku v jeden okamžik, což by mohlo způsobit nadměrný odběr."

Více o li-ionových bateriích

Je zřejmé, že výměna baterie, přestože trvala jen kolem 5 minut, ukrojila občas důležitou část z výše uvedeného 24minutového intervalu. A to hned dvěma operátorům, protože kvůli hmotnosti asi 600 kg, a tedy značným bezpečnostním rizikům, prováděli výměnu podle interních pravidel dvě osoby.

"Přes naši veškerou snahu a školení personálu došlo čas od času ke skřípnutí prstu nebo jinému úrazu, takže jsme velmi rádi, že jsme mohli tuto nepříjemnou činnost téměř úplně odstranit. A velmi spokojená je i obsluha vozíků. Interní logistika používá tahače a ručně vedené zakladače BT Staxio s široce rozchodnými podpůrnými rameny. Většina vozíků v interní logistice (přes 95 % možná i více) už jezdí na lionkách.

Líbily se nám hned od začátku, ale čekali jsme, až budeme obměňovat starší techniku a až ceny klesnou na příznivější úroveň," vysvětluje Antonín Procházka a na závěr dodává:

"Další výhodou je zrušení nabíjecí místnosti, kterou jsme využili pro rozšíření výroby. Nová nabíjecí místa jsme zřídili přímo na stanovišti, kde operátoři odstavují vozíky během přestávek, v těsném sousedství odpočinkových místností a toalet. Souběh vylepšení bezpečnosti, odstranění namáhavé činnosti a zvýšení efektivnosti zavážení linek se velmi líbí i kolegům z centrály ve Francii a z dalších poboček, fotí si naše řešení a plánují obdobné instalace."

Mohlo by se Vám líbit

Řidič na li-ionovém vozíku ve skladu

Naše unikátná Li-ionová řada

Lithium-iontové baterie jsou o 30% účinnější než olověné bateriei, což výrazně snižuje emise CO2.

Přečíst více >
Low level order picker in warehouse

Vychystávací vozíky

Naše vychystávací vozíky jsou ideální pro všechny úrovně vychystávání. Tyto vozíky jsou rychlé, výkonné, produktivní a nabízejí výbornou ergonomii.

Přečíst více >
Muž pomocí BT Levio přesouvá zboží z kamionu

Přeprava a distribuce

Těm z vás, kteří pracují v přepravě a distribuci, nabízíme podporu v podobě vozíků, které vám umožní pracovat produktivněji a bezpečněji.

Přečíst více >
Elektrické paletové vozíky v průmyslu

Elektrické paletové vozíky

Řada elektrických paletových vozíků BT Levio zahrnuje vozíky pro horizontální přepravu palet, nakládání/vykládání a vychystávání. Tyto kompaktní paletové vozíky jsou rychlé a výkonné a kladou důraz na bezpečnost a snadné ovládání. 

Přečíst více >